Kontakt

Aikido Shudokan
Gliwice
ul. Młyńska 8
tel. 696 072 022, 606 358 560

facebook

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Etykieta

Kiedy przychodzisz do dojo zostaw swoje problemy za drzwiami. Spróbuj mieć czysty i wolny umysł. Aikido to czas kiedy należy skoncentrować się na czymś co jest poza naszymi codziennymi sprawami.
 
Przyjeżdżając do dojo:
 
1. Staraj się przyjechać 15-20 min przed treningiem aby móc rozgrzać się i wykonać kilka ćwiczeń rozciągających.
2. Wchodząc do recepcji należy ukłonić się do instruktora i głośno powiedzieć "Osu!". Jeżeli nikogo nie ma w recepcji wciąż należy powiedzieć "Osu!" aby pokazać swoją obecność.
3. Ściągnij obuwie i ubranie wierzchnie (kurtka, czapka, okulary słoneczna itp) oraz odłóż obuwie na półkę.
4. Kiedy wchodzisz do głównego dojo ukłoń się do shomen'a (przednia ściana) zanim wejdziesz do szatni.
5. Kiedy wchodzisz na matę usiądź w seiza (na kolanach) i ukłoń się do shomen'a.
 
Kiedy jesteś na macie: 
 
1. Nie należy kłaść sie na macie i rozsiadać na tatami. W trakcie rozgrzewki, rozciągania przed treningiem lub pomiędzy treningami można się położyć ale w żadnym innym wypadku.
2. 2 minuty przed treningiem instruktor albo najwyższy stopniem uczeń woła Linie! I wszyscy ustawiają się w liniach twarzą do shomen'a.  Osoby wyższe stopniem z prawej strony.
3. Te kilka minut przed treningiem są przeznaczone na wyciszenie i przygotowanie się do lekcji. Proszę nie rozmawiać kiedy siedzimy w seiza.
4. Kiedy instruktor wchodzi na matę pierwsza osoba z prawej woła "shomen ni rei!" (ukłon do przodu), wtedy wszyscy kłaniają się. Kiedy instruktor odwraca się przodem do uczniów, pierwsza osoba z prawej woła "Sensei ni rei" (ukłon do nauczyciela) i wtedy wszyscy wykonują ukłon.
 
W trakcie treningu:
 
1. Zawsze kłaniaj się partnerowi zanim staniesz w kamae (pozycja) i po ćwiczeniu. W ten sposób okazujesz szacunek i podziękowanie za wspólny trening.
2. Wykonuj jak najszybciej polecenia instruktora.
3. Nigdy nie przechodź między dwoma osobami stojącymi twarzą do siebie, jest to oznaka złej etykiety.
4. Uczeń zawsze powinien mówić "Osu!" kiedy instruktor wyjaśnia lub poprawia błąd.
5. Można zadawać pytania ale lekcja jest na trenowanie a nie na dyskusję. Wszelkie rozmowy należy sprowadzić do minimum. Kiedy instruktor pokazuje i naucza należy obserwować a nie komentować techniki.
6. Na lekcji skup się ma swoim treningu a nie na tym aby nauczać innych (chyba że jesteś instruktorem).
7. Nigdy nie poprawiaj osoby wyższej stopniem. Jest to oznaką złej etykiety.
8. Do instruktor należy zwracać się Sensei lub imię Sensei.
9. Kiedy ustawiamy się w liniach na zakończenie, siadamy w seiza i pierwsza osoba z prawej woła Shomen ni rei ! (ukłon do przodu) i wszyscy kłaniają się, kiedy instruktor odwróci się pierwsza osoba z prawej woła Sensei ni rei ! (ukłon do nauczyciela) i wtedy wszyscy się kłaniają. W trakcie ukłonu wszyscy mówią głośno Osu !
 
Pozostałe uwagi: 
 
1. Zawsze staraj się być punktualnie na treningu. Jeżeli się spóźnisz podejdź do instruktora ukłoń się i podaj przyczynę spóźnienia.
2. Jeżeli musisz wyjść przed końcem treningu, uprzedź o tym instruktora oraz ukłoń się do osoby z którą ćwiczyłeś i instruktora zanim zejdziesz z maty.
3. Dla swojego bezpieczeństwa/wygody oraz bezpieczeństwa innych ściągnij zegarek, pierścionki, kolczyki itp przed treningiem.
4. Staraj się pić dużo wody przed treningiem aby uniknąć odwodnienia. Szczególnie w miesiącach letnich.
5. Spożywanie żywności oraz napojów na macie jest zabronione, recepcja z przodu oraz szatnie są do tego przeznaczone.
6. Palenie tytoniu oraz spożywanie alkoholu jest zabronione.
7. Każda osoba będąca pod wpływem alkoholu lub środków odurzających będzie poproszona o opuszczenie dojo.
8. Przeklinanie oraz nieodpowiednie zachowanie nie będzie tolerowane.